Historia Klawiatury

Q-W-E-R-T-Y  To pierwsze litery górnego wiersza klawiatury w jej najbardziej rozpowszechnionej formie.  Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się wziął taki układ klawiszy?

Nie było tak od początku. W pierwszych maszynach do pisania stosowano układ alfabetyczny. A-B-C-D-E-F-G. Układ ten miał jednak dużą wadę. Obok siebie były ułożone czcionki, które tworzyły najczęstsze pary liter w pisaniu. Jeżeli ktoś pisał szybko dochodziło wówczas do ich niemal jednoczesnego uderzenia i maszyna się blokowała. Utrudniało to pracę, bo takie dźwigienki trzeba było często rozplątywać.

Potrzebny był nowy układ, który miał działać tak, aby dwie litery, których kombinacje najczęściej spotyka się w języku angielskim, mieściły się z dala od siebie, na różnych częściach klawiatury. W ten sposób  zaprojektowano i opatentowano pod koniec XIX wieku układ QWERTY. Dokonał tego amerykański dziennikarz i wynalazca Christopher Sholes.

Pierwszą maszynę do pisania opatentował on w 1868 roku. Dalej metodą prób i błędów próbował udoskonalić swój projekt. Cztery lata później sprzedał prawa do produkcji firmie E. Remington & sons. Zaraz potem Sholes uzyskał patent układu QWERTY, a na rynek trafiła maszyna o układzie zbliżonym do obecnego: Remington No. 2. Pierwsza maszyna do pisania z klawiaturą w układzie QWERTY jaki znamy dzisiaj. Pojawił się na niej również przycisk SHIFT umożliwiający pisanie wielkich i małych liter.

Sprzedaż rosła jednak bardzo powoli. Maszyny Remingtona miały silną konkurencję. Największymi konkurentami QWERTY były klawiatury w maszynach Hammond (1893) i Blickensderfer (1889). Obie firmy uważały swoje klawiatury za idealne, a w tamtych czasach ludzi używających maszyn do pisania było bardzo mało.

Wszystko zmieniło się za sprawą konkursu szybkiego pisania w Cincinnati z 1888 roku. W konkursie tym wygrał Frank McGurrin, twórca metody bezwzrokowego pisania, który pisał właśnie na maszynie Remingtona z klawiaturą QWERTY. Rozgłos tego zwycięstwa spowodował, że w ciągu kolejnych 70 lat QWERTY wyparła wszystkich konkurentów i dominuje do dziś.

Comments are closed.